Książki naszych marzeń. Rząd przyjął nowy program promujący czytelnictwo

Udostępnij:

      „Jeszcze w tym roku na zakup książek do bibliotek szkolnych trafią w sumie 24 miliony zł! To początek. Przed nami program wieloletni” – mówi minister Joanna Kluzik-Rostkowska.

24 mln dla 13 400 bibliotek

     Program „Książki naszych marzeń” realizowany będzie już w roku szkolnym 2015/2016. Przede wszystkim umożliwi on zakup książek do szkolnych bibliotek w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

Wielkość środków przyznanych szkołom na zakup książek do bibliotek szkolnych będzie zależeć od liczby uczniów. Maksymalne wyniesie:

  • 1000 zł dla 4 517 szkół liczących do 70 uczniów;
  • 1 300 zł dla 4 433 szkół liczących od 71 do 170 uczniów;
  • 2 170 zł dla 4 476 szkół liczących więcej niż 170 uczniów.

   Biblioteki szkolne, będą miały obowiązek zakupienia nie podręczników a lektur, które przynoszą dzieciom przyjemność, budzą faktyczne zainteresowanie. W okresie od 27 listopada 2014 r. do 31 stycznia 2015 r., została zorganizowana w tego powodu inicjatywa podczas której to nauczyciele, rodzice i ich dzieci wybierali tytuły książek, które najbardziej rozwijają najmłodsze pokolenie. Oto top 10 najczęściej wybieranych tytułów:

 „Tosia i Pan Kudełko”, „Psie Troski”, seria „Harry Potter”, „Dzieciaki świata” Martyny Wojciechowskie, „Po co się złościć, „Mikołajek”„Dzieci z Bullerbyn”, „Słup soli”, „Powiedz komuś”, „Pamiętnik nastolatki”

    Program przewiduje także organizację dodatkowych atrakcji czytelniczych dla dzieci jak np. spotkania z autorami literatury dziecięcej i młodzieżowej, współpraca bibliotek szkolnych z  bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Program jest częścią planu wieloletniego, który w latach 2016-2020 będą wspólnie realizować ministerstwa: edukacji narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego.