Nagrody dla uczniów

Udostępnij:

Jakie nagrody na zakończenie roku szkolnego będą najlepsze dla uczniów?

Zakończenie roku szkolnego to chwila, na którą czekają z niecierpliwością uczniowie, ale także ich rodzice i nauczyciele. Zanim jednak wszyscy wyruszą na wakacyjny, zasłużony odpoczynek, trud miesięcy wytężonej pracy trzeba nagrodzić! Jakie nagrody na zakończenie roku szkolnego będą najlepsze dla uczniów? Co zabrać do czytania na wakacje?

Top literatury dla dzieci i młodzieży, czyli supertrzynastka książek – nagród na zakończenie roku szkolnego.

Nasza supertrzynastka tytułów bez wątpienia sprawdzi się jako propozycja nagród na zakończenie roku szkolnego. Przeczytaliśmy je wszystkie, aby wybór był wiarygodny. Chichotaliśmy przy Dynastii Miziołków i Przygodach Tomka Sawyera, wzruszaliśmy się przy Małej księżniczce, Roku, w którym nauczyłam się kłamać i Gwiazd naszych winie…, wstrzymywaliśmy oddech podczas lektury Tarapatów, Dachołazów i Rebelianta. Każdy chciałby mieć takiego psa jak bohater powieści Bruca Camerona (Gandalf widział w kinie płaczących gimnazjalistów, którzy oglądali film na podstawie tej powieści. Niewyraźnie ich widział, sam miał oczy pełne łez). Rozwiązywaliśmy zagadki detektywistyczne z bohaterami Skrzyni władcy piorunów i polecieliśmy z nimi do Egiptu, aby odkryć Tajemnicę przeklętej harfy. Razem z Odkrywcą rozbiliśmy się w amazońskiej dżungli, a w międzyczasie ćwiczyliśmy magiczną umiejętność skutecznego przekonywania z Retoryką dla dzieci.

A dlaczego trzynastka? Cóż… Gandalf dodał jeden i trzy, wyszło mu cztery… Pasuje! Już tylko cztery miesiące i upragnione letnie wakacje! Słońce, góry, plaże…, ale najpierw nagrody na zakończenie roku szkolnego. To powinny być książki naszych marzeń, czyli takie pełne przygód, niezwykłych zdarzeń i miejsc, wspaniałych podróży (w czasie i przestrzeni), nowych przyjaciół, może jakaś pierwsza (wakacyjna) miłość?

Tytuły, które proponujemy jako nagrody na zakończenie roku szkolnego mają właściwości magiczne: będą remedium na nudę deszczowych dni (takie też, niestety, na wakacjach się zdarzają), pocieszą, rozbawią. Warto z nimi wyruszyć w każdą wakacyjną podróż!

Oto supertrzynastka książek, czyli nagrody szkolne proponowane przez Gandalfa:

 1. Co Ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci. Aneta Załazińska, Michał Rusinek Wydawnictwo Literatura

 2. Dynastia Miziołków. Joanna Olech, Wydawnictwo Literatura

 3. Skrzynia władcy piorunów. (Seria Detektywi na kółkach) Marcin Kozioł, Prószyński i S-ka

 4. Tajemnica przeklętej harfy. (Seria Detektywi na kółkach) Marcin Kozioł, Prószyński i S-ka

 5. Tarapaty. Marta Karwowska, Katarzyna Rygier, Wydawnictwo Agora

 6. Mała księżniczka. Frances Hodgson Burnett, Wydawnictwo Zielona Sowa

 7. Przygody Tomka Sawyera. Mark Twain, Wydawnictwo Zielona Sowa

 8. Dachołazy. Katherine Rundell, Poradnia K

 9. Odkrywca. Katherine Rundell, Poradnia K

 10. Rok, w którym nauczyłam się kłamać. Lauren Wolk, Dwie siostry

 11. Był sobie pies. W. Bruce Cameron, Wydawnictwo Kobiece

 12. Gwiazd naszych wina. John Green, Bukowy Las

 13. Rebeliant. Legenda. Marie Lu, Wydawnictwo Zielona Sowa

#1

Co Ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci. Aneta Załazińska, Michał Rusinek, Wydawnictwo Literatura Wiek 10+

Umiejętność przekonania kogoś do swojej racji, skuteczne negocjacje z rodzicami, chwyty retoryczne przydatne w szkole, w domu, na randce? To magia! Dzięki Magii słów każdy może nauczyć się sztuki jaką jest retoryka. Autorzy Aneta Załazińska (językoznawczyni, wykładowczyni na Wydziale Polonistyki UJ i kierowniczka Podyplomowego Studium Retoryki) oraz Michał Rusinek (człowiek orkiestra: tłumacz, autor tekstów piosenek, słuchowisk radiowych, książek dla dzieci) stworzyli komiks z niesfornym profesorem, który opowiada o retoryce i historyjki o przygodach Zośki – można czytać jednocześnie lub oddzielnie. Dodatkowo propozycje praktycznych ćwiczeń z retoryki. Do wypróbowania od zaraz!

#2

Dynastia Miziołków. Joanna Olech, Wydawnictwo Literatura, Wiek 9+

Miziołki istnieją naprawdę. A dziennik Miziołka jest przezabawną relacją codzienności schyłku PRL – u widzianej z perspektywy dwunastolatka. Który piątoklasista dziś wie, czym są dyskietki, kasety magnetofonowe? Albo to, że kiedyś robiło się zdjęcia, które trzeba było wywołać z kliszy? Który szóstoklasista własnoręcznie napisał list z wakacji u dziadków? Tak, naprawdę były czasy bez telefonów komórkowych i internetu. Tak, udawało się przeżyć… Nie, nie jadło się wówczas pterodaktyli… Joanna Olech jest pisarką i ilustratorką, krytykiem literackim, jurorką konkursów literackich i plastycznych. Współpracuje z prestiżowymi czasopismami: Tygodnikiem Powszechnym, Rzeczpospolitą i Nowymi Książkami. Dynastię Miziołków (książka zdobyła m.in. nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego) polecamy do międzypokoleniowego dialogu!

#3

Skrzynia władcy piorunów. (Seria Detektywi na kółkach), Marcin Kozioł, Prószyński i S-ka wiek 10+

Większy umysł od Alberta Einsteina? Niemożliwe? Ha, oto historia geniusza Nikoli Tesli, wielkiego wynalazcy. Czternastoletnia Julia i Tom, chłopiec, który obdarzony jest zdolnością synestezji w pierwszej kryminalnej historii serii Detektywi na kółkach łamią szyfry, rozwiązują zagadki metodą dedukcji, stają oko w oko ze złoczyńcami, czyli prowadzą śledztwo w sprawie porwania ojca Toma, dziecięcego psychologa. Współczesne wydarzenia zaskakująco splatają się z niezwykłą osobą urodzoną 150 lat wcześniej, czyli Władcą Piorunów – Nikolą Teslą. Książka ma wartką akcję, zaskakuje wątkiem sensacyjnym. A po jej lekturze szyfr cezara, tablica Polibiusza i synestezja nie będą miały dla Was tajemnic!

Marcin Kozioł, autor serii Detektywi na kółkach, prowadzi także autorskie warsztaty dla uczniów i można zaprosić go do szkoły.

#4

Tajemnica przeklętej harfy. (Seria Detektywi na kółkach), Marcin Kozioł, Prószyński i S-ka wiek 10+

Kolejna książka Marcina Kozioła z serii Detektywi na kółkach, czyli Julka, Tom, labrador Spajk i wymarzone wakacje w Egipcie. Zagadkowa mapa skrywa wiele tajemnic, największą jest odkrycie skarbu …, a może poznanie historii życia niezwykłej badaczki Egiptu Dorothy Eady? Szyfry, zagadki, survival na pustyni! Gotowi na nową przygodę w kraju faraonów?

#5

Tarapaty. Marta Karwowska, Katarzyna Rygier, Wydawnictwo Agora wiek 10+

Powieść o przyjaźni, wakacjach bez rodziców plus sensacyjna fabuła, oto przepis na…Tarapaty. Jedenastoletnia Julka trafia podczas wakacji do domu swojej ciotki w Warszawie, zamiast do rodziców w Kanadzie. Marzy o prawdziwej przyjaźni, ale w szkole z internatem, gdzie się uczyła, nie było dobrej kandydatki na przyjaciółkę. Czy Olek (i jego pies Pulpet) nauczą się współpracować z Julką? Jeżeli tajemniczy plan, który wpada w ręce dzieciom, prowadzi do skarbu – to wszystko jest możliwe…nawet syrenka namalowana przez Pabla Picassa w zwykłej warszawskiej kamienicy. Katarzyna Rygiel jest autorką kryminałów, Marta Karwowska reżyserką i scenografką Tarapatów, a książka powstała na podstawie filmu o tym samym tytule.

#6

Mała księżniczka. Frances Hodgson Burnett, Wydawnictwo Zielona Sowa wiek 9+

Klasyka literatury dziecięcej. Historia Sary Crewe, bogatej, mądrej, szlachetnej dziewczynki nazywanej przez koleżanki księżniczką. Mała Sara mieszka w internacie szkoły dla zamożnych Angielek i jest pokazową uczennicą, powodem do dumy właścicielki pensji, panny Minchin. Jednak pewnego dnia życie małej księżniczki zmienia się w dramatycznych okolicznościach… Czy Sara nadal będzie potrafiła zachowywać się jak księżniczka? Nie ma już pięknego pokoju, wytwornych ubrań i drogich zabawek…Mądra, poruszająca opowieść o silnej, inteligentnej i dobrej dziewczynce.

Frances Hodson Burnett jest autorką słynnych powieści dla dzieci, m.in. Tajemniczego ogrodu, a angielska literatura dla najmłodszych nie ma sobie równych.

#7

Przygody Tomka Sawyera. Mark Twain, Wydawnictwo Zielona Sowa wiek 9+

Tomek Sawyer, chłopiec, który wie, jak ciotkę Polly… nie całkiem wyprowadzić z równowagi. Przygody Tomka rozśmieszają małych i dużych już od zeszłego stulecia i nie trącą myszką. Pomysłowy, bystry, odważny bohater to wymarzony przyjaciel na wakacyjne miesiące. Z nim nikt nie będzie się nudził, bo Tomek zrobi wszystko, by nudy uniknąć. Będzie śmiesznie, przedsiębiorczo, tajemniczo, nawet ponuro…, ale interesująco. Nad rzeką Missisipi czeka wyjątkowy chłopiec! Mark Twain napisał wiele powieści dla dzieci, które wciąż chętnie są czytane, a postać Tomka Sawyera na stałe zamieszkała w wyobraźni wszystkich urwisów.

#8

Dachołazy. Katherine Rundell, Poradnia K wiek 11+

Charles znalazł Sophie w futerale na wiolonczelę. Mała sierotka płynęła w nim po kanale La Manche. Ekscentryczny naukowiec i przyszywana córka nie mogą jednak cieszyć się spokojem. Opiece społecznej nie podobają się metody wychowawcze Charlesa. W obawie przed umieszczeniem Sophie w domu dziecka oboje uciekają do Paryża. Rozpoczynają poszukiwania prawdziwej matki dziewczynki, która może wciąż żyje, bo takim przeczuciem kieruje się Sophie. A tytułowe dachołazy? Kim są stworzenia wspinające się nocami na dachy starych budynków?

#9

Odkrywca.  Katherine Rundell, Poradnia K wiek 11+

Któż nie marzył o podróżach, odkrywaniu nieznanych lądów, z wypiekami na twarzy nie śledził przygód dowódców ekspedycji? Fred, bohater Odkrywcy zawsze pragnął zostać podróżnikiem. Zaczytany w powieściach przygodowych, uważał, że znajdzie sposób na przetrwanie w każdych warunkach. Pewnego dnia samolot, którym leci Fred rozbija się w puszczy amazońskiej. Nadchodzi czas prawdziwej próby przetrwania.

#10

Rok, w którym nauczyłam się kłamać. Lauren Wolk, Dwie siostry wiek 12+

Anabelle ma dwanaście lat, mieszka w Pensylwanii, w kochającej się rodzinie. Życie wydaje się harmonijne, płynie wśród codziennych zajęć, ludzie znają się i lubią. Gdzieś w Europie trwa druga wojna światowa, ale do amerykańskiego miasteczka docierają słabe jej echa. I znikąd pojawia się Betty. Z pozoru zwykła czternastolatka, a w rzeczywistości wcielone Zło. Anabelle staje się ofiarą przebiegłej manipulantki, ale walczy heroicznie o Dobro. Poruszająca książka z niemal kryminalną fabułą. Bestseller New York Timesa.

#11

Był sobie pies. W. Bruce Cameron, Wydawnictwo Kobiece wiek 11+

Wszyscy uwielbiamy psie historie. A Bailey jest psem, który odradza się w kilku wcieleniach, za każdym razem bardzo zaskoczony… miejscem, gdzie się znalazł i swoim wyglądem. Jego życiową misją jest uczenie ludzi miłości i pogody ducha. Do dzieła zatem, kochać i śmiać się! W. Bruce Cameron stworzył najbardziej wyszczekanego bohatera (hm, niekiedy bohaterkę także) w historii.

#12

Gwiazd naszych wina. John Green, Bukowy Las wiek 15+

Ona, Hazel, ma szesnaście lat i raka tarczycy, z imponującą satelitarną kolonią od dawna osiadłą w płucach. On, Augustus, siedemnastolatek, który zawarł przelotną znajomość z kostniakomięsakiem. Dziewczyna i chłopak bez pretensji do świata, pytań dlaczego ja i prawdziwa miłość, taka, w której dwoje ludzi akceptuje siebie w bardzo trudnych chwilach choroby, pomaga sobie i pragnie przeżyć jak najwięcej, wiedząc,że ma na swoje uczucie bardzo mało czasu. John Green, amerykański pisarz emocjonująco pokazuje sztukę przyjaźni, uczy wrażliwości, zrozumienia i empatii. Ten tytuł będzie się mocno wyróżniał na tle każdego zestawienia!

#13

Rebeliant. Legenda. Marie Lu, Wydawnictwo Zielona Sowa wiek 12+

Republika w stanie wojny z Koloniami. June ma piętnaście lat i jest arystokratką – urodzona w zamożnej rodzinie, znakomicie wykształcona. Dziewczyna jest także militarnym geniuszem, oddanym swojej ojczyźnie. Jej rówieśnik Dave nie ma tyle szczęścia. Przyszedł na świat w slamsach sektora Lake i jest najbardziej poszukiwanym przestępcą Republiki. Dwa różne światy, które połączy morderstwo, zemsta, tajemnica i, jakżeby inaczej, miłość bohaterów. Dystopijna powieść pełna jest akcji i napięcia.! Debiut literacki Marie Lu, dyrektor artystycznej firmy zajmującej się tworzeniem gier komputerowych. W swojej powieści znakomicie wykorzystała doświadczenia ze świata gier: tempo akcji i zwroty wydarzeń gwarantują niezapomniane emocje!